Ballina Lajme Bota/Rajoni Angela Merkel: Pandemia mund të vihet nën kontroll

Angela Merkel: Pandemia mund të vihet nën kontroll

61
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka shprehur shqetësimin për rritjen e numrit të të infektuara me virusin koronar, por tha se vijimi i pandemisë mund të vihet nën kontroll, thanë të hënën burime nga Unioni i saj Kristian Demokratik (CDU).

Në takimin e parë të nivelit të lartë të CDU pas pushimeve të verës, ajo mbrojti lehtësimin e mëtejshëm të kufizimeve, thanë burime të përfshira në bisedim.

----

Por burimet deklarojnë se Merkel hodhi poshtë mundësinë që spektatorët të marrin pjesë në ndeshjet e Bundesligës.

Merkel raportohet se planifikon të zhvillojë takimin e radhës me kryeministrat e 16 shteteve federale gjermane, të cilat ajo bëri në baza gjysmë të rregullt gjatë pandemisë për të koordinuar përgjigjen në nivelin e shtetit, megjithë ndryshimet në kufizime në nivelin rajonal.

Takimi i samitit të CDU u mbajt në internet.

Numri i të infektuarve është rritur në Gjermani që nga fundi i korrikut.

Hapja e shkollave dhe kopshteve aktualisht është një përparësi për CDU në luftën kundër koronavirusit, tha kreu i partisë Annegret Kramp-Karrenbauer.

Çdo gjë duhet të bëhet për të parandaluar një mbyllje të dytë,” tha ajo në një seancë të presidencës së CDU të hënën.

Shumë pjesëmarrës në mbledhjen e presidencës së CDU shprehën shqetësimin për numrin në rritje të rasteve të reja në Gjermani dhe Evropë, raportojnë media gjermane.

Të hënën, sipas Institutit Robert Koch (RKI), 561 raste të reja u konfirmuan në Gjermani, një numër dukshëm më i ulët i infeksioneve të reja sesa ditët e mëparshme.

Më shumë se 1.400 infeksione të reja u regjistruan të premten dhe të shtunën, dhe më shumë se 1.000 infeksione të reja në ditë u konfirmuan për herë të fundit në maj.

Kulmi i epidemisë në Gjermani ishte në fillim të muajit prill, kur më shumë se 6,000 raste të reja u regjistruan brenda një dite.

----- ----