Ballina Lajme Bota/Rajoni ANALIZA: Cila pjesë e Europës është më dyshuese për vaksinën anti Covid?

ANALIZA: Cila pjesë e Europës është më dyshuese për vaksinën anti Covid?

22
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Nga Lauren Chadwick  & Lillo Montalto Monella, Euronews

Europa mund të ndjekë shembullin e Mbretërisë së Bashkuar dhe të miratojë një vaksinë Covid-19 në javët e ardhshme. Ekspertët thonë se deri 70% e popullsisë duhet të vaksinohet në mënyrë që Covid të vendoset nën kontroll.

Por, sa besim kanë europianë te vaksina dhe a do të jenë të gatshëm të vaksinohen kur të kenë  një vaksinë në dispozicion?

Sondazhe të shumta tregojnë se europianët janë ndër më skeptikët eNjë sondazh i fundit me më shumë se 13,400 njerëz në 19 vende zbuloi se njerëzit në Poloni, për shembull, raportuan përgjigjet më negative nëse do ta bënin ose jo vaksinën.

Suedia, Gjermania dhe Spanja gjithashtu treguan më shumë skepticizëm se vendet e tjera të zhvilluara si Shtetet e Bashkuara dhe Koreja e Jugut.

Rezultatet e sondazheve janë kryesisht në përputhje me një sondazh global të vitit 2019 nga organizata jofitimprurëse Welcome dhe Projekti i Besimit të Vaksinave i cili zbuloi se vendet europiane kanë më pak të ngjarë të kenë besim te vaksinat.

Organizata Botërore e Shëndetësisë renditi hezitimin e vaksinave si një nga kërcënimet kryesore për shëndetin global në 2019, duke shpjeguar se disa vende që ishin në rrugën e duhur për të eleminuar fruthin kanë parë një ringjallje.

Sondazhi i WEF-Ipsos tregon se besimi po zbehet mes popullatave mbi vaksinën COVID-19, për shembull.

“Nëse në valën e parë italianët kanë vendosur shumë besim tek ekspertët dhe qeveria dhe institucionet, mbrojtja civile, në valën e dytë niveli i besimit është ka rënë,” sipas Andrea Rubin.

Franca është gjithashtu një nga vendet më skeptike, me vetëm 59% që deklaron se nëse do të ketë një vaksinë për Covid-19 e cila provohet se është e sigurt dhe efektive, do ta bëjë.

Përtej frikës nga vaksinat, rezistenca e vaksinave në vend “është mbrojtja e lirive individuale, është refuzimi i ndërhyrjes së shtetit në jetën tonë private”, tha Guimier, duke e quajtur atë një “paradoks francez”.

Opinioni publik ka të ngjarë të jetë ndikuar nga skandale të ndryshme shëndetësore.

Ekzistojnë shumë shembuj duke përfshirë skandalin e fillimit të viteve 1990 kur publiku mësoi se më shumë se 1.000 hemofilikë në Francë kishin marrë gjak të infektuar me HIV.

Presidenti francez Emmanuel Macron ka thënë vazhdimisht se vendi nuk do t’i bëjë të detyrueshme vaksinat.

Një shqetësim tjetër kryesor që njerëzit mund të kenë në lidhje me vaksinat lidhet me sigurinë.

Një studim i vitit 2016 në Itali që përfshiu prindërit e fëmijëve të moshës 16-36 muaj zbuloi se shqetësimet për sigurinë ishin arsyeja kryesore e refuzimit të vaksinimit të fëmijëve.

Sondazhi i WEF-Ipsos mbi vaksinat e reja COVID-19 zbuloi se 34% e njerëzve në mbarë botën ishin pjesërisht të shqetësuar për efektet anësore dhe 33% përmendën afatin e shpejtë kohor të provave klinike si shqetësimin kryesor.

Ky studim zbuloi se në Francë dhe Spanjë “më pak se katër në 10 persona” do të vaksinoheshin brenda tre muajve nga vaksina COVID-19, për shembull.

Ekspertët kanë deklaruar se vaksinat nuk do të miratohen nëse nuk janë të sigurta dhe se afati i shpejtë kohor është për shkak të një mori faktorësh.

Por “një çështje tjetër me vaksinat globalisht është se ne jemi shumë të varur nga biznesi i madh për shëndetin global. Dhe për disa njerëz që kanë probleme me biznesin e madh dhe veçanërisht sektorin privat, kjo është një tjetër pikë e dobët në zinxhirin tonë të besimit”, shpjegoi Larson, edhe pse bashkëpunimi midis qeverisë dhe biznesit nga pikëpamja e shëndetit publik është i dobishëm.

---- ----
----
-----
-----