Ballina Lajme Bota/Rajoni ANALIZA: Agjitatori Ahmadinejad

ANALIZA: Agjitatori Ahmadinejad

37
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -
Ndërsa anëtarët e regjimit iranian marshuan nëpër kryeqytetin, Teheran, për të shënuar Ditën e Revolucionit në 10 Shkurt, Mahmoud Ahmadinejad mbajti mbledhjen e tij. Ish-presidenti, një irritues për klerikët dhe liberalët, bëri që tifozët e tij të mblidheshin jashtë banesës së tij në një lagje modeste të Teheranit, ku ata i kërkuan Zotit që t’i jepte një mandat të tretë në detyrë. Policia përfundimisht shpërndau turmën e mbledhur pa leje. Pa asnjë aluzion ironie, z. Ahmadinejad akuzoi presidentin aktual relativisht të moderuar, Hassan Rouhani, për “shkelje të shenjtërisë së lirisë”.

Z. Ahmadinejad bëri aq shumë kur ishte në detyrë. Në 2009, pasi fitoi një mandat të dytë, ai shkatërroi protestat më të mëdha në Iran që nga revolucioni në 1979-n. Armiqtë e tij e panë si një ngatërrestar populist. Edhe aleatët e tij të fuqishëm u lodhën prej tij. Por ndërsa Irani po përgatitet për zgjedhje në qershor, Ahmadinejad po konsideron një tjetër kandidim. Sondazhet thonë se ai është favoriti – nëse klerikët e lënë të qëndrojë në këmbë. “Ai ka një popullaritet të jashtëzakonshëm, veçanërisht midis iranianëve më pak të arsimuar dhe më pak të pasur”, thotë Sadiq Zibakalam, një shkencëtar politik.

Z. Ahmadinejad hyri në politikë në universitet gjatë revolucionit, kur ai bashkë-themeloi një grup që bashkonte fraksione studentore revolucionare. Disa njerëz e kanë akuzuar atë si të përfshirë drejtpërdrejt në sulmet e ambasadës Amerikane në Teheran dhe marrjen e pengjeve. Z. Ahmadinejad e mohon këtë (me sa duket ai mendonte se ambasada Sovjetike ishte një objektiv më meritor). Ai më vonë u bashkua me Basij, një milici e drejtuar nga Trupat e Gardës Revolucionare Islamike (IRGC), forca më e fuqishme e sigurisë së regjimit. Por ishte si kryebashkiak i Teheranit ku  u shqua si një njeri konservator i popullit. I emëruar në 2003, ai përmbysi reformat liberale të vendosura nga paraardhësit e tij dhe fitoi mbi publikun, për shembull, duke ndihmuar pastruesit e rrugëve të pastronin mbeturinat.

Irani mbajti zgjedhjet presidenciale në 2005. Atëherë, si tani, publiku ishte i zemëruar me persona të korruptuar që manipulonin ekonominë. Shumë e panë zotin Ahmadinejad si dikë që do të merrte përsipër elitën dhe do të pastronte gjërat. Këmishët e tij me kutia dhe përdorimi i zhargonit në fjalimet e fushatës ishin një kontrast me klerikët. Megjithatë ai u mbështet gjithashtu nga votuesit konservatorë dhe, më e rëndësishmja, nga lideri suprem, Ajatollah Ali Khamenei.

Z. Ahmadinejad u bë laiku i parë dhe i vetmi që fitoi presidencën që nga viti 1981. Gjatë dy mandateve të diskutueshme (nga 2005 në 2013) ai denoncoi Amerikën, Izraelin dhe shtetet Arabe, duke nxitur marrëdhëniet. Në shtëpi ai rriti shpenzimet dhe mbajti subvencionet, duke fituar të varfrit por duke grumbulluar deficite të mëdha, pavarësisht të ardhurave rekord të naftës. Ai gjithashtu luftoi me klerikët për çështje të personelit, ndër të tjera. Ata mbështetën rizgjedhjen e tij në 2009 dhe prishjen e protestave, por armiqësia midis tyre u rrit.

Kur Z. Ahmadinejad i kërkoi Z. Khamenei leje për të kandiduar përsëri në 2017, ajatollahu i tha atij se nuk ishte në interesin më të mirë të Iranit. Kandidatura e tij u refuzua përfundimisht nga Këshilli i Gardës, i cili mbikëqyr çështjet elektorale dhe kontrollohet nga Z. Khamenei. Protestat mbi ekonominë shpërthyen më vonë atë vit. Përgjigja e z. Ahmadinejad ishte fillimisht e kujdesshme (zemëroi disa), por ai më vonë do të kritikonte të gjithë liderët e Iranit. Kohët e fundit ai i shkroi Vladimir Putinit, presidentit të Rusisë, duke i thënë që të mos qëndronte në detyrë përgjithmonë. Kjo u pa si një mesazh i mbuluar për Z. Khamenei, i cili tani e mban z. Ahmadinejad në  distancë. Autoritetet kanë mbyllur faqen e internetit të zotit Ahmadinejad dhe kanë arrestuar disa nga këshilltarët e tij.

Ndërsa marrëdhënia e zotit Ahmadinejad me klerikët është përkeqësuar, armiqësia e tij ndaj Amerikës duket se po zbehet. Gjatë kohës së tij në detyrë, Amerika mblodhi mbështetjen ndërkombëtare për sanksionet ekonomike që synojnë ndaljen e programit bërthamor të Iranit. Retorika kërcënuese e z. Ahmadinejad e bëri atë më të lehtë (ai dikur tha se Izraeli duhet të “fshihej nga harta”). Por në vitin 2019 ai i bëri thirrje qeverisë iraniane të flasë me Donald Trump, atëherë presidenti i Amerikës, i cili kishte hedhur poshtë një marrëveshje sipas së cilës Irani frenoi programin e tij bërthamor në këmbim të lehtësimit të sanksioneve. Ndoshta z. Ahmadinejad pa diçka nga vetja te Z. Trump, një tjetër demagog populist që përdor gjuhën si një dajak.

Z. Ahmadinejad poston në Twitter (ndryshe nga Z. Trump, i cili u ndalua). Ai i shkruan shënime Angelina Jolie-s, një yll amerikan i filmit dhe citon Tupac Shakur, një reper i vdekur amerikan. Në janar ai foli me Fox News, një rrjet kabllor në Amerikë që shpesh ka mysafirë të cilët janë skifterë ndaj Iranit. “Unë i kam dërguar një letër [Presidentit Joe] Biden pasi ai u zgjodh”,  tha z. Ahmadinejad. Teksti i letrës është i paqartë, por lëvizja sugjeron që ai do të ishte i hapur për dialog me presidentin e ri të Amerikës gjithashtu. “Ai e di që shumë iranianë kanë pasur mjaft me anti-Amerikanizëm dhe duan një marrëveshje me Amerikën”, thotë Z. Zibakalam. “Ai është mjaft i guximshëm për ta bërë atë dhe, ndryshe nga Rouhani, ai nuk ka frikë nga zemërimi i udhëheqësit suprem”.

Sidoqoftë, a do ta lejojë udhëheqësi suprem atë të kandidojë? Klerikët mund ta shohin kandidaturën e tij si një mënyrë për të dalë në votim në një kohë zhgënjimi të përhapur me status quo-në. Por ata qartazi nuk i besojnë atij. Z. Ahmadinejad, nga ana e tij, mbetet interesant për të ardhmen e tij. Pavarësisht nëse ai kandidon, shumë mendojnë se ai do të vazhdojë të ndikojë në politikë. Kritikët e quajnë bache-porrou, një fëmijë i vrazhdë që nuk mund të zbutet. “Ai po përpiqet të mbetet i rëndësishëm deri në kohën e krizës”, thotë Saeid Golkar, një vëzhgues i Iranit në Amerikë. “Nëse udhëheqësi suprem vdes ose regjimi bie, ai dëshiron të jetë atje për të mbushur vakumin”.

The Economist-“Si”.

---- ----
----
-----
-----