Ballina Lajme Bota/Rajoni Amerika tërheq trupat e mbetura nga Iraku

Amerika tërheq trupat e mbetura nga Iraku

41
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Shtetet e Bashkuara po tërheqin trupat e mbetura luftarake nga Iraku pas 18 vjetësh, sipas një deklarate të përbashkët sot nga qeveritë e të dy vendeve.

SHBA dhe Iraku kanë riafirmuar synimin e tyre të përbashkët për të vazhduar koordinimin dhe bashkëpunimin dypalësh të sigurisë.

Të dy vendet riafirmuan që forcat amerikane ishin në Irak me ftesë të qeverisë irakiane për të mbështetur Forcën e Sigurisë Irakiane (ISF) në luftën e tyre kundër ISIS.

Bazuar në kapacitetin në rritje të ISF, palët konfirmuan se misioni i forcave amerikane dhe të koalicionit është zhvendosur në atë të përqendrimit në detyrat e trajnimit dhe këshillimit, duke mundësuar kështu rivendosjen e forcave të mbetura luftarake nga Iraku në periudhën që do të përcaktohet në bisedimet e ardhshme teknike, thanë të dyja palët pas një takimi të përbashkët virtual.

“Kalimi i SHBA-së dhe forcave të tjera ndërkombëtare nga operacionet luftarake në trajnimin, pajisjen dhe ndihmën e ISF pasqyron suksesin e partneritetit të tyre strategjik dhe siguron mbështetje për përpjekjet e vazhdueshme të ISF për të siguruar që ISIS kurrë të mos kërcënojë më stabilitetin e Irakut”, thuhet në deklaratë.

The post Amerika tërheq trupat e mbetura nga Iraku appeared first on KOHA.

---- ---- ----
-----