Ballina Lajme nacionale Ambsadori i SHBA-së në Beograd flet për prekjen e kufijve

Ambsadori i SHBA-së në Beograd flet për prekjen e kufijve

29
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Prekja e kufijve vazhdon të jetë një temë shumë e diskutuar.

Ambasadori i Serbisë në Beograd Kyle Scott, duke folur për mediumet serbe thekson se prekja e kufijve nuk është e pranueshme. Scott thotë se kjo nuk do të ishte e pranueshme as për Kosovën e as për Serbinë.

Ai bën thirrje për normalizimin e bisedimeve mes dy vendeve, përderisa thekson se punën e ndërmjetësimit e kryen BE-ja. Nuk ka koment se çka do të përfshijë marrëveshja, duke u shprehur se “Ne ende s’e dimë”.

“Për marrëveshjen duhet të vendosnin Serbia dhe Kosova. Duhet të jetë afatgjate dhe e qëndrueshme e jo diçka e pazbatueshme”, thotë Scott për mediat serbe.

Kur u pyet për ndryshimin e kufijve ai përgjigjet “ nuk e di se sa një zgjidhje e tillë është reale”.

Dy vendet mund të vendosin për kufijtë ndërmjet tyre.

---- ---- ----
-----