Ballina Lajme nacionale Ambasadori Kosnett me kritika të ashpëra për institucionet

Ambasadori Kosnett me kritika të ashpëra për institucionet

27
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Kossnet ka kritikuar edhe njëherë institucionet e vendit.

Ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett, si çdo fundjavë, ka shkruar për shkeljet që sipas tij po bëhen nga institucionet kosovare. Këtë të premte ai është ankuar për punimet e rrugës afër Manastirit të Deçanit.

Konsett u ka reaguar autoriteteve në Deçan për punime të rrugës në afër Manastirit të Decanit, që sipas një vendimi të Gjykatës Kushtetuese, hapësira përreth është Zonës e Mbrojtur që i takon manastirit.

Ambasadori amerikan shkruan se autoritetet po shkelin ligjin dhe po tregojnë papërgjegjshmëri, transmeton Gazeta Express.

“Autoritetet në Deçan, me përkrahjen nga aleancat politike, vazhdojnë të dëshmojnë papërgjegjësi për sundimin e ligjit. Punimet në rrugë janë kryer në skaj të Zonës Protektorale, pa asnjë anashkalim. Rrugët tranzite afër zonës Protektorale janë jolegale”, ka shkruar Kosnett.

---- ---- ----
-----