Ballina Lajme nacionale Ambasadori i BE, votë “pro” Shqipërisë për negociatat

Ambasadori i BE, votë “pro” Shqipërisë për negociatat

37
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral - -------

Ambasadori i Bashkimit Evropian në Tiranë në një intervistë për gazetën gjermane “Die Welt” thotë se Shqipëria ka bërë progres gjatë dy viteve të fundit, por sipas tij, hapja e negociatave nuk do të thotë hyrje në Bashkimit Evropian, por

Në intervistën e tij, Soreca është ndalur edhe tek Reforma në Drejtësi, për të cilën tha se shqiptarët e mbështetur dhe është bërë progress sidomos në sistemin gjyqësor, duke iu referuar Vettingut. Madje, duke shtuar se është bërë përparim në luftën kundër krimit

Soreca gjithashtu thotë se në këtë fazë flitet për progres, jo për zgjidhje dhe se vendimi i Qershorit ka rëndësi kritike

Për Shqipërinë, sipas Sorecës ka ardhur koha e vendimit për rrugën drejt Bashkimit Evropian, sepse kanë edhe interesin më të lartë për në familjen e madhe evropiane nga të gjitha vendet e tjera të rajonit.

---- ----
-----