Ballina Lajme nacionale Ambasada e SHBA dhe Richard Grenell mbështesin qeverinë e re të Kosovës

Ambasada e SHBA dhe Richard Grenell mbështesin qeverinë e re të Kosovës

19
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Ambasada amerikane në Kosovë ka reaguar për votimin e qeverisë së re. Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale ambasada thekson se kjo qeveri u formua në mënyrë paqësore.

“Urime për formimin në mënyrë paqësore të qeverisë së re. Presim që të punojmë me qeverinë Hoti për të vazhduar punën e rëndësishme për paqe, drejtësi dhe prosperitet, duke përfshirë edhe përpjekjet për të fuqizuar lidhjer rajonale dhe për të luftuar Covid-19.”, shprehet ambasada.

----

Ndërkohë i dërguari i posaçëm amerikan në dialogun Kosovë- Serbi, Richard Grenell ka mirëpritur votimin e qeverisë së re.

“E mirëpres Qeverinë e re të Kosovës dhe mezi pres që të rifillojë partneriteti me ta në dialogun me Serbinë”, thuhet në deklaratën e Grenell.

----- ----