Ballina Lajme nacionale  Amaneti i Jasharajve: Besa-besë, në grykë të pushkës!

 Amaneti i Jasharajve: Besa-besë, në grykë të pushkës!

40
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -
“Besa-bese, në grykë të pushkës”. Ishte ky amaneti i familjes së Jasharajve në Prekaz gjatë gjenocidit serb.

Avni Zogiani, ish gazetar i Kohës Ditore nga Kulla e Jasharajve ka shpjeguar për emisionin Ballkan si ndodhi përballja e anëtarëve të familjes me forcat serbe. Në kullën e fortifikuar u luftua disa ditë.

Aty humbën jetë komandanti legjendar Adem Jashari dhe 54 anëtarë të therë të familjes.

“Këtu është luftuar disa ditë, ndërsa izolimi i kullës së Jasharjve kishte kohë që kishte ndodhur. Ka pasur mitralozë shumë të fortë. Këtu kanë granatuar edhe me tanke. Këtu ka bërë rezistencë e gjithë familja”, shpjegon ai. /abcnews.al

The post  Amaneti i Jasharajve: Besa-besë, në grykë të pushkës! appeared first on Abc News.

---- ----
-----