Ballina Lajme nacionale Alvini ecën çalë-çalë, babai i puth duart/ Çfarë ndodhi mëngjesin e sotëm...

Alvini ecën çalë-çalë, babai i puth duart/ Çfarë ndodhi mëngjesin e sotëm në aeroportin e Romës (FOTO)

6
SHPËRNDAJE

Pas një vuajtje të gjatë në kampin e ferrit, 11-vjeçari me origjinë shqiptare më në fund po shijon lirinë. Alvin Berisha ndodhet tashmë në duart më të sigurta, ato të babait të tij.

Ai mbërriti nga Bejruti pas orës 07:00 në aeroportin e Romës Fiumicino, ku u prit nga babai dhe dy motrat.

“Gëzim i jashtëzakonshëm që mundëm të sjellim vogëlushin Alvin përsëri në Itali, në krahët e familjes së tij. Duhet të punojmë më shumë për fëmijët e tjerë në Al-Hol dhe në fusha të tjera në Siri. Është një situatë komplekse, por nëse ekziston vullnet politik, mund të bëhet”, shkruan Presidenti i Kryqit të Kuq italian, Francesco Rocca.

U desh një operacion i mirëorganizuar nga autoritetet italiane dhe shqiptare si dhe organizatat humanitare për të bërë të mundur nxjerrjen e tij nga kampi dhe bashkimin e Alvinit me familjen e tij.

Tashmë sfidë për shtetin shqiptar mbetet kthimi i rreth 28 fëmijëve të tjerë shqiptarë që gjenden në kamp.

-----