Ballina Lajme nacionale Albin Kurti flet me ambasadorin e ri britanik për çkapje të...

Albin Kurti flet me ambasadorin e ri britanik për çkapje të shtetit

13
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Albin Kurit ka pritur në takim ambasadorin e ri brtanik.

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosjes, Albin Kurti, bashkë me kandidaten për deputete, Saranda Bogujevci, ka takuar ambasadorin e sapoangazhuar britanik, Nicholas Abbott.

Në komunikatën e lëshuar nga VV’ja nuk dihet se çka ka thënë ambasadori Abbott, ndërkaq Kurti i ka folur për shumë tema diplomatit britanik.

Kandidati i VV’së për kryeministër ka treguar se e ka objektiv ckapjen e shtetit dhe luftimin e korrupsionit.

“Përgjatë bisedimit Kryetari Kurti shprehu shqetësimin se Kosova ka nevojë për reforma me objektiv çkapjen e shtetit dhe luftën kundër korrupsionit e krimit të organizuar. Për luftimin e tyre është i nevojshëm edhe koordinimi me partnerët tanë ndërkombëtar”, thuhet në njoftimin e VV’së.

Shkrimi i plotë në faqen zyrtare të partisë:

Takim me Ambasadorin Britanik z. Abbott

Kryetari i Lëvizjes, Albin Kurti, së bashku me deputeten Saranda Bogujevci mirëpritën për herë të parë pas ardhjes së tij në detyrën e ambasadorit britanik në Kosovë, z. Nicholas Abbott, i cili shoqërohej nga zyrtarja për demokratizim në ambasadë, znj. Selvije Fetahu. Në fillim, Kryetari Kurti e uroi Ambasadorin Abbott për detyrën e sapomarrë duke shpresuar që Kosova dhe ai të mësojnë shumë nga njëri-tjetri.

Përgjatë bisedimit Kryetari Kurti shprehu shqetësimin se Kosova ka nevojë për reforma me objektiv çkapjen e shtetit dhe luftën kundër korrupsionit e krimit të organizuar. Për luftimin e tyre është i nevojshëm edhe koordinimi me partnerët tanë ndërkombëtar.

Po ashtu, gjatë bisedës kryetari Kurti foli për nevojën e reformimit të administratës publike dhe për përmirësimin e sistemit të degraduar shëndetësor. Degradimi i mjedisit është një tjetër brengë e cila ka nevojë për planifikim më të gjerë mes institucionesh dhe politikash publike.

Në lidhje me dialogun me Serbinë, Kryetari i Lëvizjes tha se është i domosdoshëm fuqizimi i shtetit të Kosovës si kusht që një dialog kaq delikat dhe i rëndësishëm të kryhet siç duhet.

Sa i përket zgjedhjeve të 6 tetorit, u tha sesi qytetarët kanë nevojë për një proces zgjedhor të lirë dhe demokratik, me subjektet politike që fokusohen në adresimin e shqetësimeve të qytetarëve. Eshtë e rëndësishme një fushatë zgjedhore pozitive që parashtron zgjidhje për të ardhmen e vendit, një fushatë e qetë dhe e mirëartikuluar që u jep mundësinë të gjithëve të votojnë të sigurtë e të qartë për të ardhmen e vendit.

Në mbyllje të takimit u shpreh gatishmëria për ta vazhduar dhe zgjeruar komunikimin mes nesh.

---- ----
----
----- ----
-----