Ballina Lajme Bota/Rajoni Alarmi, koronavirusi transmetohet para se të shfaqen simptomat e para

Alarmi, koronavirusi transmetohet para se të shfaqen simptomat e para

52
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Katër muaj pas rasteve të para të kurorës në Gjermani, shkencëtarët analizuan hollësisht zinxhirët e infektimit.

Studimi , i publikuar në Lancet, ka konfirmuar se njerëzit që janë të infektuar me COVID-19 mund të transmetojnë virusin te personat e tjerë para se të parë shfaqen simptomat e para te ata,

Në të paktën një prej 16 rasteve të shqyrtuara, një person i infektuar kaloi koronavirusi te tjerët, para se ai të tregonte simptoma të kësaj sëmundje, tregojnë hulumtuesit Merle Böhmer, Udo Buchholz.

Në të paktën katër raste, njerëzit infektuan të tjerët në ditën kur simptomat sapo kishin filluar.

Dhe kjo e ka shqetësuar shumë ekipin hulumtues dhe paraqet një sfidë të madhe për masat shëndetësore.

---- ---- ----
-----