Ballina Lajme Bota/Rajoni Alarmi i Macron: Ja çfarë e pret Europën nëse nuk e mposhtim...

Alarmi i Macron: Ja çfarë e pret Europën nëse nuk e mposhtim koronavirusin

120
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Presidenti francez, Emmanuel Macron e ka cilësuar nga pikëpamja ekonomike si një moment të së vërtetës krizën e COVID-19 për Europën.

Në një intervistë për Financial Times, Macron thtoë se përqasja ekonomike në këtë situatë do të ndajë nëse BE është projekt politik apo vetëm një projekt si market.

----

Ai ka paralajmëruar se nëse BE nuk ja del ndaj kësaj krize atëhere një valë euroskepticizmi do të shpërthejë dhe populistët do të jenë të fituar.

Nëse BE nuk mbështet thotë ai atëhere qytetarët europianë do të pyesin se çfarë rrugëtim të mirë ofron BE?

“Këta qytetarë nuk do t’ju mbrojnë në krizë dhe pas saj, ata nuk kanë ndonjë solidaritet me ju”- tha Macron.

----- ----