Ballina Lajme nacionale Akuza për Thaҫin/ Sputnik rus: Karotë për Vuҫic, po u dënua Hashimi,...

Akuza për Thaҫin/ Sputnik rus: Karotë për Vuҫic, po u dënua Hashimi, duhet të burgoset edhe Bill Clinton

359
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Portali i Kremlinit, Sputnik ka publikuar një analizë, duke ju referuar komenteve perëndimore, sipas të cilëve akuza ndaj Hashim Thaҫit nuk është gjë tjetër veҫse një “karotë” për Aleksandër Vuҫiҫin.

“Nuk pres që Hashim Thaçi të dënohet për krime lufte në Kosovë”, tha David Stockinger, një nga zyrtarët e Partisë Socialdemokrate të Austrisë, i cituar nga Sputnik në gjuhën serbe.

Sipas mendimit të tij, botimi i aktakuzës kundër Thaçit është më shumë një “karotë” për Beogradin, sepse Perëndimi, kryesisht Shtetet e Bashkuara dhe BE, duan të arrijnë një zgjidhje përfundimtare për problemin e Kosovës, me qëllimin përfundimtar të njohjes së Kosovës.

Ai beson se Thaçi nuk do të dënohet, tha ai, pasi ka marrëdhënie të mira me Perëndimin, dhe ai gjithashtu ka relacione të shkëlqyera me politikanët dhe diplomatët aktualë perëndimorë.

Sipas Stockinger, kjo u pa në një deklaratë të dorëzuar në Tanjug, gjatë prezantimit të librit të tij “Hashim Thaçi – Shteti i ri, Modernisti shtetëror” në Akademinë Diplomatike të Vjenës dy vjet më parë.

Ai kujtoi se Thaçi ishte një aleat i ngushtë, pjesërisht në marrëdhënie miqësore me shumë përfaqësues ushtarakë dhe diplomatikë perëndimorë, të cilat u financuan dhe u pajisën nga UҪK-ja, sepse ajo i shërbeu NATO-s si një forcë tokësore e lirë në luftën kundër ish-Jugosllavisë.

Sipas Stockinger, Thaçi, me rrjetin e tij të kohës së luftës dhe mbështetjen për shpalljen e pavarësisë, u ngrit në krye të skenës politike në Prishtinë, një skenë e cila, ai nënvizon, mbizotërohet nga ish- drejtuesit e UҪK-së dhe strukturat e tyre, të cilat austriaku i quan për portalin rus  “mafioze”.

“Nuk besoj, bazuar në gjithçka që ka ndodhur deri më tani dhe që Thaçi di gjithçka, se ai do të dënohet”, tha ai, duke përmendur se, në fakt, nëse Thaçi do të dënohej, shumë ish-politikanë dhe ushtarë perëndimorë do të duhej të dënoheshin, përfshirë edhe Bill Clinton, Madeleine Albright, Joschka Fischer, Wesley Clark …

Stockinger thotë se bashkëpunimi midis NATO-s, BE-së dhe Thaçit ka qenë shumë i ngushtë për shumë vite, dhe se Thaçi di shumë gjëra për politikanët dhe udhëheqësit ushtarakë.

---- ----
----
----- ----
-----