Ballina Sport Aksidenti i Kobe Bryant/ Familjet e viktimave hedhin në gjyq kompaninë e...

Aksidenti i Kobe Bryant/ Familjet e viktimave hedhin në gjyq kompaninë e helikopterëve

27
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Në muajin shkurt Vanessa Bryant , bashkëshortja e ish-bashketbollistit të njohur Kobe Bryant hodhi në gjyq kompaninë që zotëronte helikopterin, e përfshirë në aksidentin e 26 janarit, ku humbi jetën i shoqi dhe vajza e saj Gianna.

Tani edhe dy nga familjet e personave që humbën jetën në këtë aksident kanë ngritur padi kundër kompanisë që zotëronte dhe drejtonte mjetin fluturues, duke e fajësuar atë për vdekjen e tyre.

----

Procedimet e reja gjyqësore u ngritën të dielën nga familjet e viktimave të përplasjes Christina Mauser, si dhe John Altobelli, gruaja e tij Keri dhe vajza e tyre, Alyssa, 14 vjeç.

Avokati që përfaqësonte të dy familjet Mauser dhe Altobelli paraqiti ankesat për dëmet e bëra ndaj secilës prej tyre, duke pretenduar se ish-helikopterët Island Express ishin të pakujdesshëm.

Përfaqësues të kompanisë Island Express Helicopters referuar çështjes thanë se nuk japin komente për çështjet në pritje.

Nëntë njerëz humbën jetën në përplasjen e 26 janarit në Calabasas, California. Helikopteri, i cili u rrëzua në një terren kodrinor në kushte mjegullore, po transportonte pasagjerët e tij në Akademinë Sportive Mamba në Thousand Oaks, California, për një lojë basketbolli për të rinjtë.

Viktimat përfshijnë gjithashtu Payton Chester, 13 vjeç; Sarah Chester, 45; dhe piloti Ara Zobayan, 50 vjeç. Vanessa Bryant, e veja e legjendës së NBA, ngriti një padi kundër Island Express në shkurt, ditën e shërbimit përkujtimor për Bryant dhe vajzën e tyre, Gianna.

----- ----