Ballina Lajme ADSH- Shqiptarët përfundimisht me 3 deputet në parlamentin e Serbis

ADSH- Shqiptarët përfundimisht me 3 deputet në parlamentin e Serbis

866
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Në mbledhjen e sotme, Komisioni Zgjedhor Republikan miratoi Raportin për rezultatet e përgjithshme të zgjedhjeve për deputetë të Asamblesë Kombëtare, në të cilin thuhet se lista zgjedhore “Aleksandar Vuçiq – Për fëmijët tanë” fitoi 1.953.998 vota, ose 60,65 përqind. nga të numri i përgjithshëm i votuesve, ose 188 vende në parlament.

Lista zgjedhore “Ivica Daçiç – Partia Socialiste e Serbisë (SPS), Serbia e Bashkuar (JS) – Dragan Markovic Palma” fitoi 334,333 vota, 10.38 përqind të votave, ose 32 vende parlamentare.

Lista e “Aleksandar Shapiq-Fitorja për Serbinë” fitoi 123,393 vota, 3.83 përqind të votave, ose 11 vende.

Përveç këtyre listave, katër parti minoritare hynë në Parlamentin republikan.

“Aleanca e Hungarezëve të Vojvodinës-Istvan Pastor” mori 71.893 vota, ose 2.23 përqind të numrit të votuesve që votuan dhe kanë fituar nëntë vende.

Lista zgjedhore “Akademik Muamer Zukorliq-Samo pravo-Partia e Drejtësisë dhe Pajtimit (PSP)-Partia Demokratike e Maqedonasve (ДПМ)” fitoi 32170 vota, saktësisht një përqind të votave dhe katër mandate.

“Alternativa Demokratike Shqiptare-Lugina e Bashkuar fitoi 26.437 vota, 0.82 përqind të votave dhe tre vende, ndërsa lista” SDA Sandzak-Dr. Sulejman Ugljanin “fitoi 24.676 vota, 0.77 përqind të votave, që është e mjaftueshme për tre vende.

---- ----
-----