Ballina LifeBizare Abedin Murati, polici që shkruan poezi dhe këngë popullore (VIDEO)

Abedin Murati, polici që shkruan poezi dhe këngë popullore (VIDEO)

47
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Ishte vetëm një gjimnazist kur zbuloi pasionin për të shkruar tekste këngësh popullore, por si për ironi ai u bë polic.

Abedin Murati nga Gramshi rendi mes pasioneve dhe profesioneve, gjatë gjithë jetës së tij, por asnjëherë nuk la pasionin për të shkruar tekste këngësh.

----

Janë me qindra poezi, por rreth 40 prej tyre sot janë këngë të njohura popullore, një pjesë e mirë e të cilave, ashtu siç ndodh rëndom, nuk mbajnë autorësinë tij.

Abedini ka bashkëpunim me këngëtarë të muzikës popullore, ndërsa me keqardhje shprehet se tradita e këngës popullore po shtrembërohet.

Këngët e Abedinit kanë zënë edhe tryezat familjare apo shoqërore në Gramsh, duke mbajtur gjallë traditën kulturore të zonë.

----- ----