Ballina Lajme Bota/Rajoni A mundet Donald Trump të bëjë një grusht shteti dhe të qëndrojë...

A mundet Donald Trump të bëjë një grusht shteti dhe të qëndrojë në detyrë për një mandat të dytë?

38
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Presidenti Donald Trump refuzon të pranojë fitoren e Joe Biden, por ekspertët thonë se nuk ka asnjë rrugë kushtetuese, që ai të mbetet në Shtëpinë e Bardhë.

“TheGuardian”, shkruan se ekzistojnë shqetësime se presidenti Trump dhe republikanët do të bëjnë çdo përpjekje për të qëndruar në pushtet. “Nuk do të ketë një tranzicion të qetë, por një administratë të dytë Trump”, tha sekretari i shtetit, Mike Pompeo, disa ditë më parë.

Nga ana tjetër William Barr, prokurori i përgjithshëm, ka autorizuar prokurorët federalë që të fillojnë të hetojnë parregullsitë zgjedhore, një veprim që e shtyu kreun e njësisë së krimeve zgjedhore të departamentit të drejtësisë të hiqte dorë nga pozicioni i tij dhe të kalonte në një rol tjetër.

Trump gjithashtu pushoi nga puna Christopher Krebs, drejtorin e agjencisë federale që u zotua për besueshmërinë e zgjedhjeve të vitit 2020 dhe kishte hedhur poshtë pretendimet e pabazuara të presidentit për mashtrim të votuesve.

Megjithatë, përkundër të gjitha makinacioneve të Trump është jashtëzakonisht e vështirë që ai të gjejë një mënyrë për të qëndruar në pushtet ose për të bërë një grusht shteti.

Trump refuzon të pranojë që Joe Biden fitoi zgjedhjet presidenciale. A ka ndonjë rrugë kushtetuese që ai të bëjë një grusht shteti dhe të qëndrojë në detyrë edhe për një mandat?

Jo ne te vertete. Kolegji elektoral mblidhet në 14 Dhjetor për të hedhur votën e tij për president dhe pothuajse çdo shtet përdor votën popullore në të gjithë vendin për të caktuar zgjedhësit e tij. Biden parashikohet të fitojë shumë më tepër sesa 270 votat elektorale që i duhen për t’u bërë president. Fitorja e tij nuk varet nga një shtet dhe ai ka epërsi të pakapërcyeshme në Michigan, Nevada, Wisconsin, Pennsylvania dhe Arizona.

Ekziston një teori ligjore, e hedhur nga republikanët para zgjedhjeve, që legjislaturat miqësore republikane në vende të tilla si Michigan, Wisconsin dhe Pennsylvania mund të injorojnë votën popullore në shtetet e tyre dhe të emërojnë zgjedhësit e tyre.

Por ligji federal lejon legjislaturat ta bëjnë këtë nëse shtetet kanë “dështuar të bëjnë një zgjedhje” deri në ditën kur kolegji elektoral mblidhet.

Por nuk ka asnjë provë të mashtrimit sistematik të procesin e numërimit të votave në ndonjë shtet dhe kufijtë komandues të Biden në këto vende e bëjnë të qartë se shtetet në fakt kanë bërë një zgjedhje.

“Nëse vendi vazhdon të ndjekë sundimin e ligjit, unë nuk shoh asnjë rrugë të arsyeshme kushtetuese përpara që Trump të mbetet si president që ndalon prova të reja të ndonjë dështimi masiv të sistemit zgjedhor në shumë shtete“, tha Richard Hasen, një profesor i drejtësisë në Universitetin i Kalifornisë.

Do të ishte një kapje e pushtetit lakuriq, antidemokratike, të përpiqesh të përdorësh legjislaturat e shtetit për të kapërcyer zgjedhjen e votuesve dhe nuk pres që të ndodhë”, tha ai.

Për ligjvënësit në një shtet të vetëm që të zgjedhin të tejkalojnë vullnetin e qartë të votuesve të tij në këtë mënyrë do të ishte e jashtëzakonshme dhe ndoshta do të shkaktonte një protestë të madhe.

Që Trump të fitojë kolegjin elektoral, disa shtete do të duhet të ndërmarrin këtë hap të jashtëzakonshëm, një lëvizje që do të shkaktojë reagime ekstreme dhe një krizë të vërtetë të demokracisë në të gjithë vendin.

 

---- ---- ----
-----