Ballina Shëndetësi A i ndihmon ilaçi i artritit pacientë të sëmurë rëndë me COVID?

A i ndihmon ilaçi i artritit pacientë të sëmurë rëndë me COVID?

41
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Ilaci i artritit tocilizumab trajton pacientë të sëmurë rëndë me koronavirus, sipas hulumtimit nga shkencëtarët nga Britania e Madhe dhe Hollanda, shkruan BBC.

Shkencëtarët kanë thënë se ky është një rezultat absolutisht i mahnitshëm dhe ilaçi nuk po testohet më, sepse ata janë kaq të sigurt për efektivitetin e tij. Por efekti i saktë në mbijetesën e pacientit pas përdorimit është ende duke u hetuar.

Ekspertë të tjerë thanë se duhet të tregohet kujdes derisa të lëshohen të dhëna të plota.

Tocilizumab ndikon në sistemin imunitar, i cili reagon shumë në disa pacientë të infektuar me koronavirus, dhe një reagim i tillë, i njohur gjithashtu si një stuhi citokine, mund të jetë fatal.

Hulumtimi u përqendrua tek pacientët e sëmurë rëndë, të cilëve u duhej të vendoseshin në një aparat respirator. Prova e ilaçit u ndalua dy ditë më parë pasi vëzhguesit e pavarur thanë se kishte mjaft prova, nga 303 pacientët e parë, që tregonin se ilaçi po funksiononte.

Por interpretimi i të dhënave është jashtëzakonisht kompleks, sipas BBC.

Konkretisht, të dhënat tregojnë një përmirësim të rezultateve, por është një korrelacion statistikor i elementeve të tjerë siç janë shkalla e mbijetesës dhe koha që pacientët kalojnë në kujdesin intensiv. Mjekët e dinë që kjo kurë bën diçka, por do të duhet kohë për të përcaktuar nëse shpëton jetën e të sëmurëve ose thjesht përshpejton shërimin e tyre.

Do të duhen javë për të vlerësuar siç duhet të dhënat, të cilat nuk janë lëshuar ende zyrtarisht.

Trajtimi me këtë ilaç kushton midis 500 dhe 1000 paund dhe u jepet në mënyrë intravenoze personave me koronavirus.

Steroidet, përfshirë deksametazon, janë provuar për të shpëtuar të sëmurët nga koronavirusët dhe për të qetësuar të gjithë sistemin imunitar, ndërsa tocilizumab synon pjesë specifike të sistemit.

“Të kesh një terapi tjetër efektive për pacientët me sëmundje kritike për muaj që nga fillimi i pandemisë është e pashembullt,” tha Lennie Derde e Qendrës Mjekësore të Universitetit Utrecht.

Profesori Peter Horby, i cili ishte pjesë e një ekipi nga Universiteti i Oksfordit që ka treguar se deksametazoni ndihmon të sëmurët, tha se rezultatet ishin inkurajuese, duke sugjeruar që barnat anti-inflamatore mund të ndihmojnë në trajtimin e koronavirusit.

“Rezultatet e përdorimit të tocilizumab deri më sot kanë qenë të dyfishta, dhe katër prova të kontrolluara rastësisht kanë treguar rezultate, dy prej të cilave ishin negative dhe dy pozitive,” tha Horby.

---- ----
-----