Ballina Shëndetësi A është vera e shëndetshme për t’u konsumuar? Ekspertët japin përgjigjen përfundimtare

A është vera e shëndetshme për t’u konsumuar? Ekspertët japin përgjigjen përfundimtare

26
SHPËRNDAJE

Sipas tyre, varietetet e verës së kuqe janë përgjithësisht më të larta në përbërjet e dobishme të bimëve, transmeton lajmi.net.

Këto kimikate të shëndetshme mund të gjenden edhe tek verërat e bardha, por kanë tendencë të jenë në nivele shumë më të ulëta.

Sido që të jetë, ‘Daily Mail’ ka radhitur shtatë nga përfitimet që sjellë vera e kuqe, në rast të konsumimit të saj në mënyrë të moderuar.

Lista e përfitimeve shëndetësore nga konsumimi i verës së kuqe:

#1. Parandalon infeksionin dhe inflamacionin,

#2. Përmirëson shëndetin e eshtrave,

#3. Parandalon sulmin në tru,

#4. Parandalon sëmundjet e zemrës,

#5. Ulë nivelin e kolesterolit,

#6. Përmirëson ndjeshmërinë e insulinës tek personat me diabet,

#7. Redukton rrezikun e kancerit.

Udhëzimet australiane rekomandojnë që të rriturit të pinë jo më shumë se dy gota standarde në ditë, për të zvogëluar rrezikun e dëmtimit nga sëmundja ose dëmtimi i lidhur me alkoolin.

Një pije standarde përmban rreth 10 gramë alkool – sasia që trupi juaj mund të përpunojë brenda një ore.

Gota mesatare e verës e shërbyer në një pijetore përmban 1.5 të pijes standarde. /Lajmi.net/