Ballina LifeBizare 93 vjeçarja më në fund “kreu shkollën”

93 vjeçarja më në fund “kreu shkollën”

26
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

 

Sot mund të tingëllojë mjaft e çuditshme të dëgjosh se dikush nuk e ka mbaruar kolegjin apo edhe shkollën e mesme, por nuk është aq e pazakontë kur bëhet fjalë për gjeneratat e mëparshme, veçanërisht ato nga fillimi i viteve 1900 dhe më parë.

Një grua e moshuar 93-vjeçare nga Centerville, Virginia e quajtur Eileen Delaney ishte një nga ato që nuk e mbaruan shkollën e mesme në kohën e saj. Megjithatë, kjo ka ndryshuar kohët e fundit. Për ditëlindjen e saj të 93-të rreth një javë më parë, ajo mori një surprizë – një dhuratë në formën e një diplome të shkollës së mesme nga shkolla që ndoqi 75 vjet më parë, transmeton rtv21.tv.

Kështu, 93-vjeçarja Eileen Delaney më në fund ka marrë diplomën e shkollës së mesme nga Shkolla e Mesme Port Richmond në Staten Island, Neë York – shkollën që ajo kishte ndjekur 75 vjet më parë dhe për fat të keq u detyrua të linte në mënyrë që të mund të merrte një punë me orar të plotë e cila do të ndihmonte në pagimin e faturave.

Nëna e Eileen vdiq kur ajo ishte vetëm 12 vjeç. Babai i saj u martua sërish kur ajo ishte 14 vjeç. Kështu që ajo mori një punë në Neë York. Dhe mbase nuk kishte mbaruar shkollën atëherë, por mbajti lidhje me të gjithë miqtë e saj atje.

Në dritën e kësaj, vajza e Eileen, Maureen, vendosi ta bëjë ditëlindjen e saj të 93-të pak më të veçantë. Ajo mblodhi të gjithë familjen, si dhe miqtë nga e gjithë vendi.

Ajo për ditëlindje mori qindar kartolina, sidoqoftë, këto nuk ishin të vetmet gjëra që Eileen mori në ditëlindjen e saj. Kartat ishin vetëm një ngrohje. Mbesa e Eileen u lidh me drejtorin e Shkollës së Mesme Port Richmond, shkollën që Eileen ndoqi 75 vjet më parë, si dhe shoqatën e cila Eileen ishte pjesë e saj gjatë gjithë viteve dhe arriti t’i merrte asaj një diplomë të shkollës së mesme nga klasa e vitit 1945.

Eileen ishte absolutisht e befasuar, ajo kurrë nuk do ta merrte me mend se do të merrte një diplomë për ditëlindjen e saj, aq më pak në ditëlindjen e 93!

Historia e Eileen u bë virale në internet, duke u bërë tituj e lajmeve. Dhe, siç rezulton, ajo nuk është e vetmja që ka marrë një diplomë të shkollës së mesme pasi një tjetër qytetare e moshuar, Jane Pickett, gjithashtu 93 vjeç dhe gjithashtu nga Virxhinia, mori edhe diplomën e shkollës së mesme kohët e fundit gjithashtu./21Media

The post 93 vjeçarja më në fund “kreu shkollën” appeared first on RTV21.

---- ----
-----