Ballina Lajme Bota/Rajoni 8 minuta dhe 46 sekonda, pamjet që tregojnë si gjeti vdekjen afro-amerikani

8 minuta dhe 46 sekonda, pamjet që tregojnë si gjeti vdekjen afro-amerikani

77
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Një nga mediat amerikane ka rikonstruktuar vdekjen e George Floyd më 25 maj. Pamjet e sigurisë, videot e dëshmitarëve dhe dokumentet zyrtare tregojnë se si një seri veprimesh nga oficerët u shndërruan në fatalitet.

Më 25 maj, oficerët e policisë në Minneapolis arrestuan George Floyd, një burrë me ngjyrë 46 vjeç, pasi një punonjës i një dyqani kishte telefonuar 911, duke e akuzuar atë për blerje cigaresh me një kartëmonedhë të falsifikuar 20 dollarëshe.

----

Dhe shtatëmbëdhjetë minuta pasi mbërriti makina e skuadrës së parë në vendin e ngjarjes, Floyd ishte pa ndjenja dhe i mbështetur nën tre oficerë policie, duke mos dhënë jete.

Duke kombinuar video nga kamerat e celularëve të kalimtarëve dhe kamerat e sigurisë, duke shqyrtuar dokumentet zyrtare dhe ekspertët e këshillimit, The New York Times rindërtoi në detaje minutat që çuan në vdekjen e Floyd.

Një video tregon oficerët që po ndërmerrnin një seri veprimesh që shkelën politikat e Departamentit të Policisë në Minneapolis dhe u kthyen në fatalitet, duke e lënë zotin Floyd të paaftë të marrë frymë, madje edhe kur ai dhe dëshmitarët thirrën për ndihmë.

Një ditë pas vdekjes së Floyd, Departamenti i Policisë pushoi të katër oficerët e përfshirë në episod, dhe të premten avokati i qarkut Hennepin, Mike Freeman, njoftoi akuzat për vrasje ndaj Derek Chauvin, oficerit i cili mund të shihet më qartë në videot e dëshmitarëve që tregonin z. Floyd në tokë.

Chauvin, i cili është i bardhë, e mbajti gjurin në qafë të Floyd për tetë minuta dhe 46 sekonda, sipas ankesës penale kundër tij.

 

----- ----