Ballina Lajme Bota/Rajoni 684 të vdekur në një ditë/ Angli në alarm: Më e keqja...

684 të vdekur në një ditë/ Angli në alarm: Më e keqja vjen në…

31
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Numri i të vdekurve nga koronavirusi në Britaninë e Madhe ka arritur në 3,605, pasi brenda një dite u shënuan 684 viktima. 

Ky mbetet numri më i madh i të vdekurve brenda një dite. Departamenti i Shëndetësisë, njoftoi një ditë më herët për 569 fatalitete, që nënkupton se në ditët në vijim, ky numër është rritur me 20 për qind.

----

Që nga fundi i muajit të kaluar, numri i i vdekurve nga kjo pandemi është pesëfishuar, derisa në ditët në vijim, nuk pritet të ketë përmirësim.

Sekretari i Shëndetësisë, Matt Hancock njoftoi për parashikime shumë zymta të ekspertëve.

“Gjatë javës që vjen, do të vdesin deri në 1,000 persona brenda një dite dhe kjo do të vazhdojë deri në të dielën e Pashkëve”, ka thënë Hancock.

----- ----