Ballina LifeBizare 5 shtetet me numrin më të ulët të vdekjeve në SHBA

5 shtetet me numrin më të ulët të vdekjeve në SHBA

18
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -
Nju Jork

Në një studim të Qendrës Kombëtare të Statistikave të Shëndetit në SHBA janë renditur edhe 5 shtetet amerikane që kanë edhe normën mesatare më të ulët të vdekjes.

Ajo çfarë ky studim ka evidentuar është se shtetet e mëposhtme kanë një mesatare prej 49 % më të ulët se ajo e pesë shteteve me shkallën më të lartë të vdekjeve.

5 shtetet me numrin më të madh të vdekjeve në SHBA

 

Sëmundjet më të shpeshta ishin sëmundje të zemrës, kancer, sëmundje kronike të frymëmarrjes, lëndime të paqëllimshme dhe goditje në tru.

---- ----
----
----- ----
-----