Ballina Lajme Bota/Rajoni 390 mijë policë dhe ushtarë në rrugët e Spanjës, “dorë e hekurt”...

390 mijë policë dhe ushtarë në rrugët e Spanjës, “dorë e hekurt” mbi qytetarët që dalin në rrugë (VIDEO)

31
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Spanja ka ashpërsuar masat për t’i mbajtur njerëzit në shtëpitë e tyre, në një kohë që Covid-19 ka shënuar 19,998 persona të infektuar, me 1.141 pacientë në kujdes intensiv dhe mbi 1300 të tjerë që tashmë kanë vdekur nga virusi. Ndërkohë që shumica i janë bindur mbylljes së qeverisë, për disa spanjollë kjo ka qenë e pamundur dhe janë kapur teksa kanë dalë jashtë pa ndonjë arsye të fortë dhe janë gjobitur.

Mediat ndërkombëtare shkruajnë edhe që në Spanjë ka patur të arrestuar. Numri i arrestimeve të atyre që janë kapur duke mos respektuar masat gjatë pesë ditëve të para të bllokimit ka shkuar në 157 deri mëngjesin e një dite më parë. Vetëm në Madrid, 907 persona janë gjobitur për shkeljen e rregullave të bllokimit. Por Ministria e Brendshme paralajmëroi se java e parë ishte një periudhë e dobishme tranzicioni.

----

“Erdhi koha për të zbatuar plotësisht gjendjen e gatishmërisë. Do të jenë në dispozicion 260,000 oficerët e policisë dhe 131,000 ushtarë për të imponuar karantinimin,”- tha ministri.

Si pasojë, rrugët në Spanjë tani janë kryesisht të shkreta, përveç patrullimeve të policisë. Vetëm ata që janë mjaft me fat dhe që kanë qen, janë në gjendje të shëtisin rrugët pa pasur nevojë të dëshmojnë se janë për arsyet.

Në Madrid patrullohen rrugët dhe me paralajmërime, njerëzit frikësohen që të qëndrojnë në shtëpi.  Qytetarët e shqetësuar shikojnë nga ballkonet, duke ditur që ata mund të lënë shtëpinë vetëm për udhëtime thelbësore në supermarkete dhe farmaci – dhe duhet të dëshmojnë disi që është atje ku po shkojnë – por ende nuk e dinë se kur do të hiqet bllokimi. Ata e dinë që nëse e injorojnë dekretin mbretëror mund të përballen me gjobë deri në 30,000 €, megjithëse shumica që kanë qenë në rajon janë gjobitur me 600 €. El Diario raporton se 3,270 qytetarë në Spanjë janë gjobitur për injorimin e masave të izolimit dhe se shkelësit e përsëritur madje mund të përballen me dënime me burg. Kryekomisari i Policisë, Jose Angel Gonzalez, i ka përshkruar ata që thyejnë masat e izolimit si sjellje me një “papërgjegjësi dhe … Mungesë solidariteti”.

Ligji famëkeq i Sigurisë së Qytetarëve (i njohur gjerësisht në Spanjë si “Ligji i Zag”) dhe kodi penal mund të përdoret për të imponuar bllokimin në mënyrë më të rreptë. Me të gjitha udhëtimet, por thelbësore, tani të ndaluara, Ministri i Transportit Josè Luis Ábalos njoftoi se trafiku rrugor ka rënë në një të dhjetën e niveleve të vitit 2019 dhe rrugët e trenave në distanca të gjata funksionojnë vetëm në 2 përqind të okupimit maksimal. Udhëtimi ajror ka rënë përgjysmë, por Ábalos shtoi se nuk ka ende plane për të pezulluar përgjithmonë trafikun ajror.

Disa Spanjollë janë përpjekur të anashkalojnë masat e izolimit, natyrisht, siç është ky Murciano (personi i maskuar në video) i cili në dukje mendonte se bllokimi nuk vlente për dinosaurët. Në Madrid të enjten, policia duke patrulluar kryeqytetin me një helikopter zbuloi një numër i madh të të rinjve teka qëndronin të grupuar.

Ata u gjobitën, por njëri prej tyre kërkoi dëshpërimisht të arrestohej. 44-vjeçari nga Vigo raportoi në stacionin e tij të Policisë Lokale dhe i kërkoi të arrestohet. “Unë nuk mund të qëndroj brenda vetëm me nënën time,”- insistoi ai. Por ishte e kotë, pasi ai u urdhërua të shkonte në shtëpi.

----- ----