Ballina AKTUALE 3 raste te reja pozitiv me Covid-19 në Bujanoc

3 raste te reja pozitiv me Covid-19 në Bujanoc

404
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Tre banorë të tjerë të komunës së Bujanocit u konfirmua që kishin një infeksion nga virusi korona, i cili rriti numrin e të infektuarve në 106 në nëntor.
Sipas raportit të fundit nga Qendra Shëndetësore Bujanoac, ky institucion po pret rezultatet e 15 mostrave, citon Bujanovaçka.
Presioni mbi klinikën lokale Covid, pra fluksi i pacientëve, nuk po ulet, kështu që janë kryer 94 ekzaminime në 24 orët e fundit.
Gjatë këtij muaji, mjekët kryen më shumë se një mijë ekzaminime – 991 të rritur dhe 41 ekzaminime të fëmijëve.
Numri i njerëzve të infektuar në mesin e punonjësve të Qendrës Shëndetësore ka qenë i përgjumur në një total nga 31 fillimit të epidemisë, d.m.th 11 vetëm në nëntor.
Situata epidemiologjike në komunë është akoma e pafavorshme, thuhet në raport.
Për të parandaluar përkeqësimin e mëtejshëm të situatës, Selia Komunale e Emergjencave të hënën, përveç masave të Qeverisë së Serbisë që janë të vlefshme për të gjithë vendin, miratoi masa në lidhje me organizimin e punës në ndërmarrjet publike dhe institucionet me qëllim të zvogëlimit të kontakteve.
U njoftua se situata do të rishikohet të Premten.

---- ---- ----
-----