Ballina Lajme nacionale 29 vjet nga referendumi për pavarësi të Kosovës

29 vjet nga referendumi për pavarësi të Kosovës

12
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

 

Më 26 shtator të vitit 1991 është mbajtur referendumi për shpalljen e Kosovës shtet të pavarur.

Në këtë ditë, me shumicë absolute janë deklaruar pro pavarësisë së Kosovës me ç’rast u vërtetuan edhe Deklarata e Pavarësisë dhe Kushtetuta e Republikës së Kosovës, që u patën miratuar një vit më parë dhe u pasuan me mbajtjen e zgjedhjeve të para demokratike, parlamentare e presidenciale, të vitit 1992.

Referendumi për Pavarësinë e Kosovës u shënua në të gjitha dokumentet relevante ndërkombëtare si një akt sublim i vullnetit politik të popullit të Kosovës.

The post 29 vjet nga referendumi për pavarësi të Kosovës appeared first on RTV21.

---- ----
----
----- ----
-----