Ballina LifeBizare 21 qytetet me infrastrukturën deri në perfeksion (FOTO)

21 qytetet me infrastrukturën deri në perfeksion (FOTO)

16
SHPËRNDAJE

Shumë kryeqendra botërore janë të paralizuara nga trafiku i vonuar dhe vonesat e mjeteve të transportit publik.

Por, ka edhe disa qytete të tjera, ku çdo gjë funksionon si të ishte e kurdisur.

Kompania e konsultimeve mbi burimet njerëzore, “Mercer”, ka publikuar rezultatet e një anketimi mbi cilësinë e infrastrukturës së qyteteve të mëdha, në botë.

Renditja e 21 qyteteve me infrastrukturë më të mirë, është si më poshtë.

Në vendin e parë është Singapor, më pas vjen Gjermania me Frankfurtit dhe më pas Mynihu.

Por Gjermani nuk ndalet vetëm me këto dy qytete, sepse edhe Hamburgu dhe Dyseldorfi janë sërish në listën e vendeve më infrasktrukturën më të mirë.

Më pas vjen Kopenhagen, Hong Kong, Londër e Sidnej në Australi. Por Vankuver, Toronto dhe Montreal janë qytetet e Kanadasë, të ndjekur nga Parisi, Zyrihu, dhe Yakohomo.

Ndër qytetet e tjera me infrastrukturë deri në perfeksion janë Dallas në Teksas, Vjena në Austri, Atlanta Georgia në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Helsinki në Finlandë, Oslo në Norvegji dhe Stokhoml në Suedi

 

-----