Ballina LifeBizare 21 orë në ditë errësirë dhe çdo gjë e ngrirë, njihuni me...

21 orë në ditë errësirë dhe çdo gjë e ngrirë, njihuni me vendin më të ftohtë në planet (Fotot)

38
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Nëse jeni një fans i ekstremeve, mund të shkoni në  Oymyakon, Rusi. Ky vend i largët është vendi më i ftohtë i banuar vazhdimisht në planet, me temperatura mesatare prej -58 gradë. Për të arritur atje, fluturoni nga Moska ose në Takutsk ose Magadan.

Nuk ka ujë të rrjedhshëm, sepse gjithçka është e ngrirë, prandaj përgatituni mirë! Është e pamundur të rriten të lashtat në këtë klimë, kështu që ushqimet tipike përfshijnë peshk të ngrirë, mishin e drerit të ngrirë dhe kube akulli me gjak kali me makarona. Diku rreth 500 banorë bëjnë jetën e tyre në këtë zonë të ngrirë, një vend që përjeton 21 orë në ditë të errësirës.

---- ----
----
----- ----
-----