Ballina LifeBizare 20 vjeçarja vdiq dy javë pasi u dhunua nga 4 burra

20 vjeçarja vdiq dy javë pasi u dhunua nga 4 burra

75
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

 

Një grua 20-vjeçare ka vdekur dy javë pas një përdhunimi të tmerrshëm në grup nga katër burra në Indi që e la të paralizuar me shtyllë kurrizore të thyer.

Burrat, të cilët përshkruhen si ‘kasta e sipërme’ në mediat lokale, sulmuan gruan pranë shtëpisë së saj në rajonin Hathras, rreth 60 milje nga Delhi, më 14 shtator.

Viktima e paemëruar, e klasës ‘e paprekshme’ Dalit, kishte qenë në një ventilator në kujdes intensiv pasi përdhunimi i egër e la atë me fraktura të shumta.

Ajo u transferua vetëm dje nga një spital në pjesën e sipërme të Uttar Pradesh në në kryeqytet, përcjell portali rtv21.tv

Të katër sulmuesit janë në paraburgim dhe tani do të akuzohen.

Gruaja e re kishte qenë duke prerë bar afër shtëpisë së saj kur u tërhoq zvarrë në fushat e melit dhe u zhvesh nga sulmuesit.

Vëllai i saj i tha NDTV: “Nëna, motra dhe vëllai im i madh kishin shkuar në një fushë për të marrë ca bar. Vëllai im shkoi në shtëpi më herët me një tufë të madhe bari, ndërsa nëna dhe motra ime vazhduan t’i prisnin”

“Gratë ishin pak larg njëra-tjetrës. Katër e pesë njerëz erdhën nga prapa, ata i hodhën dupatën (shallit) e motrës time rreth qafës së saj dhe e tërhoqën brenda fushës së bajrës (mel).”
“Nëna ime e kuptoi se po mungonte dhe shkoi ta kërkonte. Motra ime u gjet pa ndjenja. Ata e kishin përdhunuar atë. Policia nuk na ndihmoi fillimisht … ata nuk morën masa të shpejta. Ata vepruan vetëm pas katër-pesë ditësh. “

Është raportuar se gjuha e gruas ishte prerë nga sulmuesit, megjithatë, ajo është sqaruar nga zyrtarët se gruaja dëmtuar gjuhën kur ajo kafshoi poshtë saj ndërsa burrat u përpoqën ta mbysnin atë me shallin e saj.

Magjistrati i rrethit Hathras tha sot: “Të katër të akuzuarit janë arrestuar. Sipas Aktit SC / ST, familjes së saj i është dhënë mbështetja financiare prej 10 dollarësh (11,000 £), gjithsej. Raportet se gjuha e saj është prerë nuk janë të vërteta. “

Sot vëllezërit e gruas, të cilët thonë se policia veproi vetëm kur çështja u bë një skandal kombëtar, pretenduan se zyrtarët dështuan ta zhvendosnin atë në institucionet e duhura mjekësore me kohë.

“Na thanë që ajo do të merrej në AIIMS (All India Institute of Medical Sciences, New Delhi) por ajo u dërgua në Safdarjung,” u tha një prej tyre gazetarëve.
“Gjendja e saj ishte shumë e keqe. Ajo u gjet në fushën e bajrës, pa rroba. Fillimisht ne madje pyesnim nëse ajo ishte kafshuar nga një gjarpër. Tre eshtra në qafën e saj ishin thyer. Ajo kishte vështirësi në frymëmarrje … Ajo kishte nevojë për oksigjen që nga fillimi. Arritëm dje këtu (Spitali Safdarjung)”, tha një vëlla tjetër për shtypin vendas.

Policia në shtetin Uttar Pradesh ka mohuar pretendimet e familjes se ata nuk kanë vepruar mjaft shpejt dhe thonë.

Shefi i policisë së Hathras, Vikrant Vir, i tha NDTV: “Ky është një incident shumë fatkeq, por ne kemi qenë proaktivë në arrestime dhe në ndihmë të familjes në çfarëdo mënyre të mundshme. Unë personalisht do të siguroj hetim të shpejtë dhe që këta njerëz të gjykohen në një gjykatë të shpejtë. “

Nirbhaya në vitin 2012, një përdhunim dhe vrasje që ndodhi në një autobus në Delhi shkaktoi valë të protestave kombëtare.

Sot rreth 300 protestues nga Ushtria Bhim, një parti që mbron të drejtat e komunitetit Dalit, pjesëtarja e së cilës ishte gruaja, hynë në ambientet e spitalit dhe bërtisnin parulla pranë mortit.

Ministri i kabinetit të Uttar Pradesh, Siddharth Nath Singh tha: “Incidenti është shumë trishtues. Qeveria jonë qëndron pranë familjes së viktimës. Hetimi filloi menjëherë dhe katër të akuzuar janë arrestuar. Do të ndërmerren veprime të rrepta. Ligji do të marrë kursin e tij. “

“Nuk ka asnjë mbrojtje për gratë. Kriminelët po kryejnë haptazi krime”, tha Priyanka Gandhi Vadra, një udhëheqëse e partisë së opozitës Kongresi, në Twitter.

Një grua raportoi një përdhunim çdo 15 minuta mesatarisht në Indi në 2018, sipas të dhënave të fundit të qeverisë të lëshuara në janar.

Shteti i gruas në Uttar Pradesh, i cili drejtohet nga Partia Bharatiya Janata e Kryeministrit Narendra Modi, renditet si shteti më i pasigurt për gratë në vend.
Dhjetorin e kaluar, një grua 23-vjeçare Dalit u ndez nga një bandë burrash ndërsa po dilte për në një gjykatë në Uttar Pradesh për të ngritur akuza për përdhunim./21Media

The post 20 vjeçarja vdiq dy javë pasi u dhunua nga 4 burra appeared first on RTV21.

---- ---- ----
-----