Ballina Arti 141 vjetori i lindjes së Milan Shuflajt: Studiuesi kroat që u vra...

141 vjetori i lindjes së Milan Shuflajt: Studiuesi kroat që u vra se mbrojti tezën që shqiptarët janë pasardhës të ilirëve

41
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral - -------

Sot është përvjetori i 141 i lindjes së studiuesit Milan Shuflaj. Albanologu, i cili dha jetën në der të mbrojtjes së tezës së tij që shqiptarët janë pasardhësit e Ilirëve. Për fat të keq grupimi nacionalist “Jugosllavia e Re” e eleminoi atë.

Milan Shuflaj lindi në Lepogllav të Kroacisë, më 9 nënor 1879. Në moshën 24 vjecare ai afirmohet si studiues i përmasave evropiane. Ka botuar “Kufijtë e Shqipërisë në Mesjetë”, “Shqipëria Mesjetare”, Biologjia e Fiseve të Popullit Shqiptar” etj

Pas Luftës së Dytë Botërore arrestohet dhe burgoset me tre vjet e gjysmë, por serbët nuk i harruan lehtësisht argumentat e tij për lashtësinë e shqiptarëve. Ai ka shkruar gati 3 mijë tituj librash e artikujsh shkencorë. Ai vritet padrejtësisht në Zagreb, më 19 shkurt 1931, pasi kishte vizituar Shqipërinë.

Jehona e vdekjes së tij u pasqyrua në të gjitha mediat e rëndësishme botërore. Për këtë reagoi edhe Albert Einstein, Josef Bajcza, Karl Fritzer, Lumo Skëndo, Faik  Konica etj.

---- ----
-----