Ballina Lajme nacionale 14 të vdekur dhe 565 raste të reja me Covid-19 në Shqipëri

14 të vdekur dhe 565 raste të reja me Covid-19 në Shqipëri

27
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

 

Nga 2.084 testime të kryera gjatë 24 orëve të fundit, 565 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me Covid-19, ndërsa 14 pacientë nuk kanë mundur të fitojnë betejën me virusin.

Ky është bilanci i pandemisë në Shqipëri sipas Ministrisë së Shëndetësisë.

Në 24 orët e fundit, kanë humbur jetën 14 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv në spitalet COVID: 6 qytetarë nga Tirana, 3 qytetarë nga Fieri, 2 qytetarë nga Korça, 2 qytetarë nga Prrenjasi, 1 qytetar nga Berati, të moshave 59-82 vjeç.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:

146 raste në Tiranë, 71 raste në Gjirokastër, 50 raste në Lezhë, 37 raste në Elbasan,
30 raste në Lushnje, 28 raste në Gramsh, 25 raste në Sarandë, 24 raste në Kavajë,
22 raste në Shkodër, Fier, 18 raste në Kuçovë, 17 raste në Korçë, 14 raste në Tepelenë,
13 raste në Përmet, 10 raste në Krujë, Pukë, 7 raste në Vlorë, 5 raste në Librazhd,
4 raste në Devoll, 3 raste në Has, 2 raste në Malësi e Madhe, Bulqizë, 1 rast në Kurbin, Dibër, Pogradec, Peqin, Kolonjë.

SITUATA NË SPITALET COVID

Aktualisht në 3 spitalet COVID, po trajtohen 449 pacientë, 12 në terapi intensive, 6 pacientë janë të intubuar.

Lajm i mirë është shërimi i 373 pacientëve.

COVID-19 – Statistika (22 Nëntor 2020)

Raste të reja ditore 565
Të shëruar ne 24 orë 373
Të shtruar në spitale 449
Humbje jete në 24 orë 14
Testime ditore 2.084

Testime totale 172.848
Raste pozitive 32.761
Raste të shëruara 15.842
Raste Aktive 16.220
Humbje jete 699

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 8331
Durrës 1164
Elbasan 813
Fier 1223
Korçë 870
Vlorë 801
Shkodër 888
Lezhë 699
Berat 499
Kukës 323
Dibër 133
Gjirokaster 476./oranews

The post 14 të vdekur dhe 565 raste të reja me Covid-19 në Shqipëri appeared first on RTV21.

---- ---- ----
-----