Ballina LifeBizare 11 vjeçari gjeti vdekjen nga një lojë vetëvrasëse në internet

11 vjeçari gjeti vdekjen nga një lojë vetëvrasëse në internet

23
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

 

Një djalë 11-vjeçar vrau veten pasi la një mesazh të fundit tronditës për prindërit e tij në Itali, duke shkaktuar frikë se ai i mori jetën vetes ndërsa luante një ‘lojë vetëvrasjeje’ të re në internet, të ngjashme me Balenën Blu.

Fëmija u hodh nga një dritare dhjetë katëshe në Via Mergellina në Chiaia, Napoli, rreth orës 1 të mëngjesit të martën.

Zyrtarët më vonë panë tabletën e tij për të gjetur fjalët e tij të fundit që lexonin: “Unë ju dua mami dhe babi. Unë duhet të ndjek njeriun e zi me kapuç. “

Hetuesit nuk kanë përjashtuar spekulimet se djali ishte duke iu referuar sfidave të tmerrit të lidhura me një personazh imagjinar në internet të quajtur Jonathan Galindo, sipas mediave italiane.

Galindo është një figurë misterioze e maskuar si një qen humanoid në një kapuç të errët që sfidon fëmijët të kryejnë akte gjithnjë e më ekstreme dhe të rrezikshme – duke arritur kulmin në vetëvrasjen e tyre.

Fëmija u përshkrua si i shëndetshëm, sportiv, popullor dhe nga një familje e klasës së mesme.

Mendohet se ai mund të ketë qenë duke luajtur “lojën” e re në internet që fillon kur lojtarët, zakonisht fëmijë dhe adoleshentë, shtojnë Galindo në të gjitha kanalet e mediave sociale.

Detyrat fillojnë me urdhra mjaft banalë të tillë si “zgjohu në mes të natës” ose “shiko një film të frikshëm”.

Por detyrat gradualisht përshkallëzohen ndërsa Galindo u bën thirrje lojtarëve që të dëmtojnë vetveten ose ta vendosin veten në rrezik vdekjeprurës si “të qëndrojnë në parvazin e një kullë”.

Sfida e fundit është një kërkesë që përdoruesit të vrasin veten.

Fytyra e Galindos u krijua nga një artist grimi që është kundër vetëvrasjes dhe ka denoncuar lidhjen midis artit të tij dhe karakterit.

Galindo është krahasuar me Sfidën e Balenës Blu, e cila vendos 50 detyra gjatë 50 ditëve para se t’u kërkojë përdoruesve të vrasin veten.

Balena Blu, e cila ka ekzistuar që nga viti 2015, është lidhur me më shumë se 130 vetëvrasje të të rinjve në të gjithë globin.

Mendohej se Sfida Momo më vonë rikrijoi fenomenin pasi u raportua për herë të parë në Korrik 2018.

Përdoruesit dyshohet se janë kontaktuar nga personazhi i trilluar në WhatsApp para se të përndiqeshin me imazhe të frikshme dhe mesazhe të dhunshme.

Por Sfida Momo që atëherë është zbuluar të jetë një mashtrim.

Një hetim për vetëvrasjen e djalit është ende duke vazhduar./21Media

The post 11 vjeçari gjeti vdekjen nga një lojë vetëvrasëse në internet appeared first on RTV21.

---- ----
----
----- ----
-----