Ballina Kuriozitete 109 vjet më parë u realizua fluturimi i parë me avion postar

  109 vjet më parë u realizua fluturimi i parë me avion postar

  6
  SHPËRNDAJE
  - Sponsor gjeneral -

  Si sot para 109 vitesh do të realizohej fluturimi i parë zyrtar me një avion postar. Fluturimi i parë u bë nga Allahabad në Provincat e Bashkuara të Indisë Britanike në Naini, ose rreth 10 kilometra nga pika e nisjes.

  Më 18 shkurt 1911 ishte 23-vjeçari Henri Pequet që pilotoi avionin që mbante 6.500 letra. Ai drejtoi një Humber-Sommer me rreth pesëdhjetë kuaj fuqi dhe udhëtimi i tij zgjati rreth 13 minuta. Letrat ishin të shënuara “Posta e Parë Ajrore, Allahabad 1911”.

  The post 109 vjet më parë u realizua fluturimi i parë me avion postar appeared first on KOHA.

  ---- ----
  -----