Ballina Lajme nacionale 1 mijë e 157 raste aktive me Covid-19

1 mijë e 157 raste aktive me Covid-19

6
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

 

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private, janë testuar gjithsej 509 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 49 raste pozitive.

Brenda 24 orëve janë raportuar tre raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv (1 rast nga Klinika Infektive – QKUK, 1 rast nga spitali rajonal Gjilan dhe 1 rast nga spitali rajonal Prizren).

Deri më tani numri total i rasteve pozitive është 15 mijë e 938 raste dhe 638 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, raportohet për 92 pacientë të shëruar derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 14 mijë e 143 raste, kurse numri i rasteve aktive është 1 mijë e 157.

Rastet pozitive janë nga: komuna Prishtinë 22 raste, komuna Gjakovë 5 raste, komuna Ferizaj 3 raste, komuna Klinë 3 raste, komuna Fushë Kosovë 2 raste, komuna Lipjan 2 raste, komuna Rahovec 2 raste dhe me nga një rast komunat Deçan, Dragash, Gjilan, Kaçanik, Malishevë, Pejë, Podujevë, Shtime, Skënderaj dhe Vushtrri.

Instituti vazhdimisht bën thirrje për respektim të masave për parandalimin e përhapjes së virusit. “Mbuloni gojën dhe hundën me maskë! Mbani higjienën! Respektoni distancën!”./21Media

The post 1 mijë e 157 raste aktive me Covid-19 appeared first on RTV21.

---- ----
----
----- ----
-----