Ballina Sport 1.19 miliardë euro blerje në 7 vjet, Cavani për të shpëtuar Solskjaerin

1.19 miliardë euro blerje në 7 vjet, Cavani për të shpëtuar Solskjaerin

16
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Nostalgji nga Sir Alex Ferguson. Manchester United nuk ka mundur ta fitojë titullin kampion në Anglisë që nga viti 2013, kur trajneri skocez (38 trofe në 26 vjet në stolin e “Djajve të Kuq”) vendosi të tërhiqej.

Familja amerikane Glazer, e cila kontrollon klubin, ka investuar 1.190 miliardë euro në merkato për shtatë vjet. Janë ndryshuar pesë trajnerë, me shpresën për të gjetur rrugën e duhur: nga David Moyes, i cili ishte sugjeruar nga Ferguson, te Ryan Giggs, deri te Louis Van Gaal, José Mourinho dhe Ole Gunnar Solskjaer, i cili tani rrezikon shkarkimin.

Norvegjezi është në udhëkryq, stoli i tij do të luhet të shtunën, në Newcastle, kundër Steve Bruce, ish- kapiten i “Djajve të Kuq”, tani trajneri i “Magpies”.

Ka patur polemika dhe tension pas humbjes 1-6 në “Old Trafford”, kundër Tottenhamit, sfidë në të cilën Jose Mourinho mori kënaqësinë e pendimit të tifozëve të Manchester United për largimin e tij.

Pas suksesit në FA Cup me Louis Van Gaal, Mourinho është menaxheri i vetëm që i ka sjellë gëzime familjes Glazer, duke fituar tre trofe: Community Shield, League Cup dhe Europa League.

83 milionë euro janë shpenzuar gjatë verës: Goditja më e madhe ishte pa dyshim holandezi Van de Beek, për të cilin Manchester United pagoi 39 milionë në arkat Ajaxit. Pritshmëri të mëdha për Edinson Cavanin, i cili mbërriti falas në “Old Trafford”, pas ndarjes nga Paris Saint Germain.

Uruguajani ka zgjedhur fanellën me numrin 7 dhe po përgatitet të bëjë debutimin e tij në Premier League kundër Newcastle. Ai tashmë ka një detyrë madhore: të shpëtojë trajnerin Solskjaer nga shkarkimi.

---- ----
----
----- ----
-----