“Zvicerani me prejardhje kosovare” mbyt drejtorin zviceran të fabrikës
14:15 | 25 Prill 2017

Kosovari 21 vjeçar e godet drejtorin 44 vjeçar me një goditje të karatesë dhe e rrëzon përdhe, duke e lënë pa shenja jete.

Si “një i ri me prejardhje të huaj” e identifikonin fillimisht mediat zvicerane  21 vjeçarin e akuzuar për vrasjen e Fabrizio C drejtorit 44 vjeçar të një fabrike në Biaska. Ndërkohë blick.ch duke folur për shkaktarin e vdekjes së fabrikantit një shkruan se ai është një “zviceran me prejardhje kosovare”. Është mëngjesi i hershëm i të shtunës, ora 4.30. Dy persona qëndrojnë në hyrjen e garazhit nëntokësor para lubit të natës “La Rotonda”. Më i riu prej tyre e godet të vjetrin me një goditje të karatesë dhe e rrëzuar përdhe, ku ai mbetet pa shenja jete. I riu pastaj e lë viktimën dhe niset të largohet gjakftohtë nga vendi i ngjarjes. Por atë e ka parë njëri nga personat e sigurimit të lokalit, i cili e kap dhe e mban kosovarin deri sa të vijë policia. Ndërkohë autoambulanca e dërgon të lënduarin rëndë në spitalin e Luganos. Por babai i dy fëmijëve (8 dhe 9 vjeç) vdes pas pak nga pasojat e lëndimit. Tash hetimet janë drejtuar ndaj Alexander M i cili fajësohet për goditje vdekjeprurëse. Por përse ai e ka sulmuar drejtorin e fabrikës së orëve nga Stabio, është ende e paqartë. Ka mundësi që puna të ketë qenë për ndonjë vogëlsirë ose edhe të mos ketë pasur asgjë mes tyre, shkruan blick.ch. Por, personi i fajësuar, në facebook prezantohet si një maço, brutal, muskuloz, me vetura të shpejta. Komuna dhe rrethi i miqve të Fabrizios reagojnë të tmerruar. Edhe politikani i partisë Lega, Norman Gobbi, i cili është drejtor për siguri në kanton,  është i pikëlluar për 44 vjeçarin, me të cilin ka qenë së bashku në shërbimin ushtarak. /Albingo.ch/

Alesia Bami