Zvicër: Qendrat e azilit janë plot, s’ka më vende

0

Zvicër: Qendrat e azilit janë plot, s’ka më vende

Kantonet e Lucernit dhe Zugut kanë nevojë për më shumë hapësirë për azilkërkuesit dhe për këtë arsye janë mbështetur në një plan emergjent.

Kantoni i Luzernit është i angazhuar për të siguruar strehim brenda dhjetë javëve në 67 komuna.

Ka të bëjë me komunat që nuk plotësojnë kriteret e përcaktuara të shpërndarjes nga Kantoni.

Luzern duhet të siguronte 60-80 vende të reja në muaj që nga qershori 2014.

Kantoni Zug ka strehuar azilkërkues në Spitalin e vjetër Kantonal. Në spital pritet të strehohen 50 njerëz.

Kapaciteti mund të dyfishohet nëse është e nevojshme, thonë autoritetet në Zug. /albinfo/

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »