Zbulohet misteri: Ja përse femrat jetojnë më gjatë se meshkujt

0

mashqittt

Ndonëse konsiderohen si gjinia më e fortë, kur vjen puna te jetëgjatësia, meshkujt jetojnë më pak se femrat.

Shkencëtarët thonë se e kanë gjetur arsyen për këtë fenomen. Sipas tyre, humbja e kromozomi Y mund të jetë shkaku i jetës së shkurtër te meshkujt.

I gjendur vetëm te gjinia mashkullore, kromozomi Y përmban ADN -në që i bën meshkujt të jenë të tillë dhe është prezent thuajse në çdo qelizë të trupit.

Por, te disa meshkuj, me kalimin e viteve ai nisë të zhduket nga disa qeliza të gjakut.

Studime të mëparshme kanë dalë në përfundimin se zhdukja e këtij kromozomi te meshkujt bën që ata të vdesin në moshë më të re dhe të vuajnë nga disa lloje të ndryshme kanceri.

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com