Zbulohet megaqyteti i majave, fshihej në xhunglën e Guatemalës
13:12 | 05 Shkurt 2018
Zhvillimi i teknologjisë ka hapur horizonte të reja në të gjitha fushat, e ku përjashtim nuk bën as arkeologjia. Studiuesit kanë zbuluar në xhunglën e dendur Peten të Guatemalës një qytet të tërë të varrosur mes pemëve dhe shkurreve, që i përket qytetërimit Maja. Skanimi ka nxjerrë në dritë struktura gjigante, që nga mure mbrojtës, piramida, sheshe, tempuj, me qindra banesa dhe rrugë të gjera. Studiuesit që qëndrojnë pas këtij zbulimi besojnë se me përmasat e nxjerra në dritë deri më tani të këtij qytetit, popullsia në kulmin e lulëzimit të qytetërimit Maja në këtë rajon mund të ketë qenë disa qindra-mijëra, transmeton tch. “Kjo është 3 herë më shumë nga sa besonim ne. Tashmë, ne mendojmë se në të gjithë fushën e kësaj zone mund të ketë jetuar një popullsi prej 10 milionë banorësh”, thotë antropologu Marcello Canuto.
Qyteti besohet se është mbi 2 mijë vjeçar.

Atalanta Kërçyku