Zbulohet diamanti blu më i rrallë në botë
08:30 | 24 Prill 2019

Diamanti tejkalon qartësinë dhe pastërtinë e paraardhësve të tij me famë botërore, i cili është emëruar ‘Hope Diamond’, transmeton lajmi.net.

Ngjyra blu e ndritshme i atribuohet mineralit të borit, i cili ishte i pranishëm në shkëmbinjtë e oqeaneve kur diamanti u formua rreth 1 deri 3 miliard vjet më parë.

Diamantet blu janë jashtëzakonisht të rralla. Ata përbëjnë rreth 0.02 për qind të diamanteve të gjetura në miniera. /Lajmi.net/

 

Alesia Bami