Vjedhja e shekullit! Ja ç’kanë bërë hajdutët (Foto)

0

Këto pamje dramatike tregojnë se çfarë ka ndodhur në atë që është vlerësuar si vjedhja e shekullit në Britani.

Hajdutët kanë hyrë në “Hatton Garden” në Londër dhe kanë vjedhur prej andej 72 kuti depozitash, me një pasuri brenda prej së paku 60 milionë sterlina.

Policia britanike ka publikuar fotot, që tregojnë se si hajdutët kanë shpuar një mur betoni 45 centimetra të gjerë.

Ata kanë bërë një vrimë prej 25 centimetra të lartë.

Vjedhja në kasafortën e sigurisë ndodhi fundjavën e Pashkëve.

Oficerët thanë se nuk ka asnjë shenjë që në godinë është hyrë me forcë.

Hajdutët kanë nxjerrë jashtë shërbimit ashensorin komunal në katin e dytë dhe më pas kanë përdorur vrimën e ashensorit për të zbritur poshtë.

Policia nuk ka arrestuar asnjë person për ngjarjen.

Mendohet se hajdutët kanë hyrë në godinë të premten dhe janë larguar prej andej me gjërat e vjedhura të dielën.

Të paktën gjashtë persona mendohet se kanë qenë në bandën e hajdutëve.

Besohet se ata kanë çaktivizuar kamerat e sigurisë, megjithatë prapë nuk kanë bërë një punë të plotë në këtë drejtim.

Mirror thotë se ata janë larguar nga vendi.


Police say the vault was covered in dust and debris and the floor was strewn with discarded safety deposit boxes and numerous power tools, including an angle grinder, concrete drills and crowbarsDetectives have released dramatic new images showing the gaping 25cm high and 45cm wide hole which suspects drilled through the concrete walls of the vault during the £60m Hatton Garden gem raid over the Easter weekend The images show how the 72 ransacked safety deposit boxes were strewn across the vault floor, amid a collection of numerous power tools The images also show the vault’s floor piled high with 72 ransacked safe deposit boxes after the robbery over the Easter Bank holiday weekendDetectives also released a graphic illustrating how they believe the suspects entered the building and got into the vault over the Easter weekend. Pictured: The vault door, which the suspects managed to access  Officers said there was no sign of forced entry to the outside of the building and that the thieves had disabled the communal lift on the second floor and then used the lift shaft to climb down into the basement. Pictured: The damaged lift shaft

----- -------

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »