Vëllezërit Saqipi nga Dobrosini, kthesë historike për Luginën e Preshevës (Foto&Video)

0

Vrasja e vëllezërve Saqipi nga Dobrosini më 26 Janar 2000 nga forcat paramilitare Serbe shënoi kthesë historike për Luginën e Preshevës.

Kjo ditë shënoj dhe daljen në skenë të Ushtris Çlirimtare për Preshevë, Medvegj dhe Bujanoc, në nderim të kësaj dite politikanët e Luginës përkujtuan dëshmorët e parë të Luginës së Preshevës, vllëzerit Saqipi në atë kohë ishin dalur në malë për të marrur drunjë për tu ngrohër me tu kthyer në shtëpi vriten padrejtësisht nga forcat Serbe mbi fshatin Dobrosin.

Rrugë tjetër nuk ka përveq bashkimit kombëtar, Musliu kërkoj unifikimin e popullit Shqiptarë andaj duke kujtuar vëllezerit Saqipi ju ftoj të jemi më të bashkuar tha Musliu në fjalimin e tij në nderim të dëshmorëve të kombit./BujanociNet/

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »