Vajza e cila ja shpetoj jeten nje Luftetari
09:59 | 01 Prill 2015
Gjate Luftes se Dyte Boterore, ushtaret britanike ndihesshin te rraskapitur, me moral te rene dhe u mungonte vullneti per te vazhduar luften.Shume prej tyre ndiheshin te pashprese dhe ishin te gatshem qe edhe te vdisnin, vetem qe te mos luftonin me. dashuria Nje nga gjeneralet e luftes, duke menduar mbi nje stimuli, i erdhi ne mendje nje ide interesante. Ai mendoi qe do ushtar ta lidhte me korrespodence me nje femer. Keshtu, ai u kerkoi vajzave angleze qe te lidheshin me nje nga ushtaret ne frontin e luftes, tu shkruanin dhe tu jepin kuraje. Si gjithe ushtaret e tjere, edhe personazhi I kesaj ndodhie lidhet me nje vajze dhe kishte me te korrespondece te rreugllte. Edhe pse nuk ishin pare asnjeher, lidhjet e tyre u frcuan, saqe filluan te lidheshin edhe emocionalishte me njeri-tjetrin. Ndersa lufta po mbaronte, personazhi yne I shkruan te dashures se tij se do te kthehej se shpejti ne Londer dhe se deshironte te martohej me te. Vajza I shkroi se akoma nuk ishin pare dhe nuk ishin pelyqer fizikisht. Megjithate, ushtari I shkruan gjithe mirnjohje dhe besnikeri se ajo e kishte shpetuar nga vdekja e sigurt, me inkurajimet dhe ngritjen e moralit. Duke pare vendosmerine e tij, vajza I shkroi: “Kam frike se kur te me shohesh nuk do te me pelqesh. Prandaj, une do te pres te stacioni I trenit dhe ne gjepin tim te majte do te mbaj nje trendafil te kuq. Nese te pelqen pamja ime, qendro dhe me fol, ne te kundert largohu pa me folur, qe te mos me thyesh zemren me shume.” Sa me shume qe treni afrohej me stacionin ku do te zbriste, zemra e ushtarit tone e shtone ritmin e rrahjes. Valle si do te ishte ajo qe I kishte dhene zemer dhe inkurajuar? A do te ishte e bukur siq shpresonte, apo e shemtuar? Me te zbritur nga treni, ai u perball me nje vajze qe mbante nje trendafil ne xhepin e majte te xhaketes. Ai mbeti I hutuar per nje fare kohe, pasi vajza qe shihte ishte nje shemtareke qe nuk e kishte shoqen. Vajza qe kishte perballe, nuk kishte asgje te perbashket me ate qe ai kishte imagjinuar gjate gjithe atyre viteve. Kjo e beri qe ta injoroje ate dhe menjeher u nis per ne shtepi. Pasi kishte bere disa hapa, u ndal dhe mendoi me vete: “Ku eshte besnikeria dhe mirenjohja per ate qe I kishte qendruar prane, e kishte inkurajuar dhe I kishte dhene zemer? Vertet qe qenka shume e shemtuar, por ajo me shpetoi jeten.” Ne fund ai vendos qe te jete besnik dhe mirenjohes me ate qe e kishte shpe tuar nga vdekja e sigurt. Keshtu, ai kthehet qendron para vajzes dhe I thote: “Une jam personi te cilin po kerkon.” Vajza I buzeqeshi dhe ia ktheu: “Por une nuk jam ajo qe kerkon ti. Vajza I buzeqeshi dhe ia ktheu: “Por une nuk jam ajo qe kerkon ti. Vajza qe kerkon ti eshte ajo vajza e bukur atje. Eshte ajo qe ma dha trendafilin ta mbaj ne xhep, qe te testoje nese je besnik dhe mirenjohes apo jo.”

Samanta Karavella