Vaji “jetëshpëtues” i grave në peshë: Iu ndihmon të humbin peshë
08:35 | 06 Dhjetor 2018

Indet dhjamore, ose yndyra e trupit, janë një organ endokrin aktiv që kryejnë një funksion të rëndësishëm në rregullimin metabolik dhe sinjalizimin hormonal brenda trupit të njeriut, transmeton lajmi.net.

Për studimin, i cili u botua në Journal of Herbal Medicine, një ekip hulumtues përcaktoi efektin e vajit të zi të qimnonit në përbërjen e trupit dhe sekretimin e hormoneve të grave obeze.

Specifikisht, autorët donin të vëzhgonin efektet e vajit të zi të qimnit, i cili u shoqërua me dietë të ulët kalorike, mbi përbërjen e trupit dhe nivelet adipokine në pjesëmarrëset e studimit.

Adipokinët janë molekula të sekretuara nga qelizat e yndyrës. Këto molekula ndikojnë në fiziologjinë e qelizave në pjesë të tjera të trupit.

Bazuar në raportet e tyre, asnjë nga pjesëmarrëset nuk pësoi efekte të rënda anësore. /Lajmi.net/

Kejvina Kthella