Ushtarit të Luftës së Dytë Botërore i rikthehet kuleta e humbur para 70 viteve (Foto)

0

Një njeri i cili kishte humbur kuletën e tij gjatë Luftës së Dytë Botërore 70 vitë më herët, e ka rigjetur atë.

ushtarit-t-euml-luft-euml-s-s-euml-dyt-euml-bot-euml-rore-i-rikthehet-kuleta-e-humbur-para-70-viteve_hd

91 vjeçari, Eligio Ramos ishte një i ri amerikan i cili kishte luftuar nëpër Europën Perëndimore në një njësi artilerie në terren, madje edhe në kampin e të burgosrve.

Ndërsa batalioni i tij ishte duke qëndruar fermë austriake që i përkiste një njeriu me emrin Ruckhofer në vitin 1945, Ramos fshehu portofolin e tij.

Megjithatë, kur njësia e tij u largua të nesërmen Ramos kishte harruar për të tërhequr portofolin e tij i cili ishte i mbushur me fotot e familjes dhe gjëra të tjera sentimentale.

70 vjet më vonë, ndërsa Ramos po hante mëngjes me vajzën e tij, Sylvia Gonzalez, 72 vjeçare ata morën një letër nga nipi i Ruckhofer-së, Dr Josef Ruckhofer, i cili kishte trashëguar fermën.

Ferma ku kishte qëndruar Eligio Ramos 

Derisa ai po largonte dërrasat e vjetra të fermës, gjeti kuletën e Ramos dhe duke përdorur numrin e tij si ushtarak e gjeti adresën e tij duke shpresuar që ta gjejë gjallë për t’ia rikthyer atë.

“Unë po haja mëngjes më babin tim si rutinë të zakonshme dhe po lexoja postën tonë kur pashë një letër. Unë i thashë:” Babi! Shiko! Dikush ka gjetur portofolin tënd të humbur në vitin 1945 në Austri” tregoi historinë e bija e tij Sylvia për ABC Neës, transmeton Klan Kosova.

Ramos që tani jeton në një spital në Fresno të Kalifornisë pas 70 viteve arriti t’I rikthejë të gjitha kujtimet e tij dhe ta ndjejë sërish lëkurën e goditur të portofolit të tij.

Familja e tij ishte mrekulluar me fotot e venitura që ishin mbajtur të sigurta për kaq shumë vite të cilat tani thonë se do të mundohen t’i mbajnë gjallë për shumë breza.

Eligio Ramos me njësitin e tij gjatë Luftës së Dytë Botërore

 

Kuleta e gjetur

Fotografitë që ishin brenda kuletës

----- -------

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »