Ushqimet që ndihmojnë për tretjen

0
Vaji i ullirit- Është shumë i mirë për të përshpejtuar procesin e tretjes, si dhe mbron muret e stomakut. Ndër të tjera vaji i ullirit stimulon pankreasin për të prodhuar lëngun pankreatik, i cili është i domosdoshëm për eleminimin e mbetjeve.Rukola- Falë shijes së saj disi të hidhur ndihmon në procesin e tretjes dhe stimulon prodhimin e lëngjeve gastrike. Ndihmon për eleminimin e gazrave si dhe parandalon tumorin në stomak.Limoni- Është ndër ushqimet më të përdorura për të favorizuar tretjen, mundësisht i shtrydhur në një gotë me ujë. Borziloku- Është një erëz shumë e rëndësishme për tretjen dhe ka veti qetësuese për stomakun, aparatin tretës si dhe qetëson të përzjerat.

Orizi- Këshillohet për rregullimin e aparatit tretës.

Është i lehtë për tu asimiluar si dhe largon toksinat. Për gjithë ata që vuajnë nga kapsllëku, këshillohet orizi integral dhe mundësisht i bardhë.

Sallata jeshile- Nëse hahet para vaktit, ndihmon në procesin e tretjes, pasi përmban enzima që ndihmojnë në funksionimin e aparatit gastrointestinal

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com