UNHCR: Janë siguruar ndihma për 13.000 migrantë në Preshevë

0

Në Preshevë çdo ditë arrijnë nga 600 deri 1000 migrantë nga Siria, Iraku, Afganistani dhe nga shtetet Afrikane, ka njoftuar Agjencioni i UN për refugjatë (UNHCR) e cila nga fillimi i muajut qershor ka siguruar ndihmë për rreth 13.000 refugjat.

Ndihma përbëhet prej sigurimit të ujit, ushqimit dhe artikujve higjienik ndërsa distribuohet nëpërmjet kryqit të kuq në Preshevë, thuhet në njoftim.

Migrant-1

UNHCR refundon edhe ilaçet që jepen në Preshevë dhe Vranjë për migrantët në bazë të recetës në shtëpitë e shëndetit. Përveç kësaj, është siguruar edhe aparatura dhe aparatura tjera që punohet në qendrën kolektive për migrant në Preshevë./BujanociNet/

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »