Twitter bllokon mbi 200 llogari të ndërlidhura me propagandën ruse
14:49 | 30 Shtator 2017

Twitter ka bllokuar mbi 200 llogari të ndërlidhura me Rusinë të cilat janë përdorur për të shpërndarë propagandë e keqinformim në platformën e kësaj kompanie.

Ndërkohë edhe Facebook ka bërë një gjë të tillë disa javë më parë. Twitter ka treguar se 22 llogari të bllokuara kanë qenë të ndërlidhura me Facebook, transmeton koha.net. Kjo kompani ka thënë se shumica e mesazheve për keqinformim historikisht janë nga “Rusia dhe shtetet e tjera ish-sovjetike”. Twitter ka publikuar këtë lajmë sot, pas takimit të tyre me ligjvënësit e Shtëpisë së Bardh si dhe Komunitetin e Inteligjencës së Senatit, të cilët janë duke hetuar ndikimin rus në zgjedhjet e 2016-ës në SHBA.
Aurela Hoxha
S