Tre persona nga Rainca kan vdekur në një aksident të shkaktuar në Austri (Foto)
14:50 | 29 Tetor 2017
Në një aksident ne autostraden A8 në shpatin e Irschenberg në drejtim të Salzburgut në Austri, tre vetë kan vdekur nga aksidenti i cili ka ndodhur të dielën, të cilët po udhëtonin drejtë vendlindjes në Raincë për pushimet. Një skuadër e madhe e forcave shpëtuese ishte në veprim për të shpëtuar të aksidentuarit. Në autostraden A8 ku nje veture e cila u vet aksidentua në shpatin e Irschenbergut në drejtim të Salzburgut ndodhi një aksident trafiku serioz. Tre vetë humbën jetën: shoferi 47-vjeçar dhe gruaja e tij 48-vjeçare që ishte ulur pas tij dhe një pasagjer 69-vjeçar, ishin viktimat e këti aksidenti me fatalitet. Një tjetër pasagjer 71-vjeçar në pjesën e pasme u dërgua në spitalin e Rosenheim me lëndime të rënda.

Sipas njohurive të tanishme që ka grumbulluar portali gjerman br.de, automjeti me katër persona nga Rosenheim i Gjermanis doli nga rruga në të djathtë, në një rrugë me shi dhe u kthye mbrapa kundër një peme. Tre nga katër udhëtuesit e automjeteve thuhet se kan vdekur në vendin e aksidentit, ndërsa njëri po trajtohet në spital. Një skuadër e madhe e forcave shpëtuese dhe dy helikopterë shpëtimi kan dalur në vendin e ngjarjes.

Autostrada në drejtim të ngasjes së Salzburgut u bllokua nga pika lidhëse Weyarn. Trafiku shpërtheu mbi rrugët e devijimit. Trafiku ishte rreth dhjetë kilometra./BujanociNet/

Alesia Bami